Felsővárosi Óvoda
Felsővárosi Óvoda története
A Felsővárosi Óvoda Székesfehérvár legnagyobb múltú óvodája. 1886. március 26-án alapították a Székesfehérvári Felsővárosi Szent Józsefről címzett római katolikus kisdedóvoda egylet tagjai. Az óvodaépület teljes befejezését követően 1887-ben nyitotta meg kapuit az intézmény a kisgyermekek és szüleik előtt.
1904-től 1940-ig Kammel Józsefné Kucsora Janka volt az első óvónő. Felsőváros Janka nénije nem csak óvónő volt, hanem egy intézmény. Óvónői hivatása családanyai teendői mellett vezette a lánykört, tartalmas elfoglaltságot biztosítva a fiatal felsővárosi lányoknak. Kulturális bemutatókat szervezett és az összegyűjtött adományokból a szegény gyermekek közétkeztetését biztosította. Nyáron a legnagyobb földmunkák idején nyári napközit működtetett, ahol a legkisebbek – a 2 évesek – ellátását és gondozását is elvállalta. Janka néni hagyatékából származó dokumentumok, óvónőképzős oklevelét és egyéb hivatalos leveleit az óvodánk folyosóján tekinthetik meg.
Második jelentős, pedagógiai értéket teremtő időszak az 1952-1972. között volt. Ezekben az években Főglein Jánosné Klári néni volt az óvodavezető. 1952-ben az akkori Városi Tanács minta óvodának jelölte intézményünket és 1957-ig az Ezredéves Iskola épületében működő középfokú óvónőképző intézet gyakorló óvodája volt. 1972-től az újra induló középfokú óvónőképzésben a nevelőtestület ismét gyakorlatvezetői feladatot kapott.


Az idő múlása, a felújításra fordítható anyagi lehetőségek hiánya rányomta bélyegét az épület állagára. 1972-ben veszélyessé vált műszaki állapota miatt az óvodát bezárták és átköltözött a Csitáry G. Emil uszoda helyén álló Forfa Óvodába. Kiss József nyugalmazott vezérigazgató úr visszaemlékezéseiből tudjuk, hogy a Városi Tanács határozatában bontásra ítélt épületet a Fecskeparti Lakótelepre költöző fiatal, az építőiparban dolgozó családok gyermekeinek elhelyezésére megmentették, felújították. A munkákat az Alba Regia Építőipari Vállalat finanszírozta és a kivitelezését is a vállalat dolgozói végezték el. Az átépített intézményben 4 gyermekcsoport került kialakításra. A Felsővárosi Óvoda 1974-ben nyitotta meg újból kapuit és azóta folyamatosan fogadja a városrészen élő gyermekeket.
Felújítások vártak az óvodára 2000 után is...
2008. december 29. napján a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Közép-dunántúli Irodája határozatával jóvá hagyta, hogy Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata a Felsővárosi Római Katolikus Egyházközség Móri úton található templom földterületéből 40m2 nagyságú területet megvásárol, mellyel Óvodánk udvar része bővítésre került.
2014- ben felújításra került az óvoda elektromos hálózata és kicserélték a nyílászárókat is.
2018-ban Tetőcsere és a tető szigetelése valósult meg, valamit a KÉPES (Közösségi Értékteremtő) Program keretében az óvoda udvara újult meg, mászókákkal, gumiburkolattal.
2023-ban újabb felújítás következett az energiatakarékosabb működés érdekében, energetikai felújítás és álmennyezet kiépítésével.


Óvodánk az elmúlt évek alatt többször átszervezésre került
2012. augusztus 01. napi hatállyal óvodánk a Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének határozata alapján az 1995-ben alapított Ybl Miklós lakótelepi Óvoda a Felsővárosi Óvoda tagóvodájaként működött tovább.
2020. szeptember 01. napjától óvodánk ismét átszervezésre került. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének döntése alapján a Felsővárosi Óvoda Ybl Miklós lakótelepi Tagóvodája kiválik a Felsővárosi Óvodából és a Szárazréti Óvoda beolvadással megszűnik, azaz a Felsővárosi Óvoda Szárazréti Tagóvodájaként működik tovább.

Nevelési céljaink
“A legtöbb, amit gyerekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak.”
(Johann Wolfgang von Goethe)
Nevelési programunkban Nagy Jenőné “Óvodai nevelés a művészetek eszközeivel” alternatív programját adaptáltuk.
Intézményünk belső emberi értékeket, viselkedési normákat közvetít, szeretetteljes, biztonságérzetet adó, érzelemben és tevékenységben gazdag óvodai életet biztosít. Sikerült elérnünk, hogy a művészeti nevelés, a hagyományápolás az óvoda külső megjelenésében is tükröződik. Felnőtt-gyermek, gyermek-gyermek kapcsolatában a “bátorító nevelés” elveit érvényesítjük.
A családdal közösen, azt kiegészítve okos szeretetben, érzelmi biztonságban neveljük a gyermekeket. Olyan gyermekeket szeretnénk nevelni, akik önmaguk és mások szeretetére és tiszteletére képesek, környezetükben észreveszik a szépet és a csúnyát. Vonzódnak az élményekhez, a meséhez, zenéhez, alkotó tevékenységekhez. Minden gyermeket önmagához képest fejlesztünk.

Óvodánk a sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai nevelésének irányelvében foglaltakat alapján részt vesz a szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye alapján integrált nevelésre javasolt sajátos nevelési igényű-a pszichés fejlődés zavarai miatt nevelési, tanulási folyamatban tartósan és súlyosan akadályozott, enyhe értelmi fogyatékos gyermekek óvodai nevelésében, amennyiben intézményünk a kijelölt óvoda.
Az intézmény stratégiájában kiemelkedően fontos tevékenység a működés folyamatos fejlesztése, javítása. Elsődleges követelménynek tekintjük-a gazdaságos és eredményes működésen túl-a gyermekközpontú és partnerközpontú szolgáltatás biztosítását az óvodahasználók és a nevelőtestület számára.
Küldetésnyilatkozatunk
A Felsővárosi Óvoda nevelőtestülete vállalja, hogy az Óvodai nevelés a művészetek eszközeivel alternatív program szellemében végzi tevékenységét.
Célunk, hogy a gyermekközpontúság úgy jelenjen meg, hogy gyermeki tartást, önállóságot, egészséges öntudatot, kibontakozási és önmegvalósítási lehetőséget adjon a gyermeknek.
Szeretet- és élménypedagógia erejével biztosítjuk a gyermekek harmonikus személyiségfejlődését, vonzó művészeti tevékenységrendszerrel kialakítjuk a művészetek -a mese, a zene, az alkotó tevékenységek- iránti erős érzelmi kötődésüket. Olyan gyermekeket nevelünk, akik önállóak, kiegyensúlyozottak, tudnak nevetni, felfedezni, csodálkozni, akik az óvodáskor végére rendelkeznek alapvető tanulási képességekkel.

Az óvoda dolgozói ismerik saját és munkatársaik értékeit, hiányosságait. Elvárjuk, hogy mindenki elkötelezett tenni akarással végezze munkáját. Mi a Felsővárosi Óvoda dolgozói garanciát vállalunk arra, hogy szakmai felkészültségünkkel a pedagógiai munka színvonalát partnereink igényeihez igazítottan folyamatosan fejlesztjük. Vállaljuk, hogy a külső és belső kommunikáció hatékony működtetésével a nevelési program értékeit partnereink körében népszerűsítjük. Mindezeket jól felkészült, szakmailag igényes, megújulásra képes, a minőség iránt elkötelezett, segítőkész munkatársakkal és a velük együttműködő szülőkkel valósítjuk meg.
Eredményeink
Óvodánk számos díjat gyűjtött az elmúlt években, amire büszkék vagyunk.

2008-ban a Közoktatási Kiválóság Mintaprojekt keretében elnyertük az EFQM által meghirdetett “Elkötelezettség a kiválóságért” európai oklevelet és a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület díját. Az EFQM modell alapján végzett önértékelést, ezen belül az alkalmazottak teljesítmény értékelésének kidolgozását már e programok keretében megkezdtük.
2009-ben és 2010-ben is a teljesítménymotivációs pályázaton kiváló minősítést kaptunk.
A Depónia Nonprofit Kft. partner intézményei (Székesfehérvári bölcsődék, óvodák, általános- és középiskolák) körében szervezett folyamatos szelektív hulladékgyűjtési akciójában a 2014-2015. első félévében első helyezést értünk el.
A gyermek- és partnerközpontú szolgáltatás biztosításának megvalósítása érdekében 2000-2002 között az Oktatási Minisztérium pályázati támogatásával kiépítettük a közoktatásra kidolgozott, ágazatspecifikus minőségbiztosítási rendszert, a COMENIUS 2000 közoktatási minőségfejlesztési program I. intézményi modelljét, és jogosultságot szereztünk a “COMENIUS 2000 Közoktatási Minőségfejlesztési Program kiépítésével Partnerközpontú nevelési intézmény” megjelölés használatára. A kiépített modellt azóta is működtetjük, és megkezdtük a teljes körű minőségirányítási rendszer kiépítését. A Közoktatási Minőségfejlesztési Programigazgatóság 2001. májusában megkezdte a COMENIUS 2000 Intézményi Klubhálózat működtetését. Megbízásuk alapján regionális COMENIUS klubházigazda feladatokat láttunk el, hét klubfoglalkozást szerveztünk.


A Pest Megyei Balesetmegelőzési Bizottság rendezte meg az ”Úton-útfélen” megnevezésű közlekedésbiztonsági és balesetmegelőzési témájú bábversenyt, amelynek hagyományosan a budapesti Rendőrségi Igazgatási Központ Auditóriuma adott otthont. A regionális jellegűvé bővített versenyre a Pest megyei csapatok mellett Bács-Kiskun, Fejér, Komárom-Esztergom és Jász-Nagykun-Szolnok megyéből érkeztek, összesen 15 csapat: 8 óvodás és 7 iskolás bábcsoport. A verseny célja a közúti gyermek balesetek megelőzése, amelyek egy része a gyermekek figyelmetlenségéből adódik (hirtelen úttestre lépés, átfutás, takarásból kilépés, elsőbbség meg nem adása kerékpárosként, helytelen irányváltoztatás stb.). A szervezők a bábverseny által is olyan lehetőséget ragadtak meg, amelynek segítségével megismertethették a gyerekekkel a közlekedési szabályokat, és felhívhatták a figyelmüket a közutakon rájuk leselkedő veszélyekre. Óvodánk több alkalommal is részt vett a versenyen, és legnagyobb örömünkre gyermekeink az előadásukkal 2009-ben és 2010-ben 3. helyezést, 2011-ben pedig 2. helyezést, 2013-ban 1. helyezést értek el.
CÍMÜNK
8000 Székesfehérvár
Havranek József utca 2.
Oldalak
Telefonszámok
+36 (22) 316 - 826
+36 70/380 9519